Piękny Ogród 1/1996

Ogród o wielu obliczach

Piękny Ogród 1/1996 -
pobierz PDF

Rzadko zdarza się, by osoba projektująca dom była jednocześnie projektantem wnętrz i ogrodu, lub chociaż koordynowała te projekty. A są to elementy, które powinny stanowić całość i wzajemnie na siebie oddziaływać. Często budując dom koncentrujemy się na jego bryle i elewacjach, zapominając o wkomponowaniu go w otoczenie, w którym się znajduje.

Tak było w prezentowanym przypadku. Najpierw powstał duży dom w modnym ostatnio stylu rezydencyjno-dworkowym, zajmujący większą część działki i usytuowany na niej centralnie.

Głównymi założeniami przy tworzeniu ogrodu było więc zrównoważenie dominującej bryły domu i wkomponowanie nielicznych ocalałych drzew. Poza tym ogród miał być łatwy w utrzymaniu, atrakcyjny przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy. Pożądany efekt udało się osiągnąć dzięki odpowiedniej architekturze ogrodowej, ukształtowaniu terenu, przez dobór roślin i oświetlenia. Należało przy tym brać pod uwagę różne po­trzeby czteroosobowej rodziny. Tak więc ze względu na funkcje ogród został podzielony na kilka stref.

Pierwszą z nich jest wijący się wokół domu ogród kwiatowo-krzewowy, będący kombinacją małych krzewów ozdobnych (rododendrony, azalie, tawuły itp.) oraz kwiatów jedno- i wieloletnich. Tworzą one wielobarwny kobierzec o zmiennym obliczu, zależnie od pory roku. Druga część ogrodu, którą stanowi duży, płaski sportowy trawnik - to miejsce gry w piłkę i innych gier oraz zabaw dzieci. Najważniejszy dla mieszkańców domu jest jednak wielopoziomowy "ogród wypoczynkowy", usytuowany w południowo-zachodnim narożniku działki na wyjściu z salonu, oddzielony od sąsiednich zaniedbanych działek drewnianym ogrodzeniem o zmiennej wysokości. Przez półroku pełni on rolę drugiego salonu "pod chmurką". Jest miejscem spotkań towarzyskich, bankietów oraz codziennego wypoczynku.

Dom łączą z ogrodem łagodnie schodzące drewniane platformy, zakończone także drewnianym obszernym tarasem, otoczonym zielenią. Główną atrakcją tej części ogrodu jest podłużne kamien­no-żwirowe jeziorko mostkiem i fontanną, znajdującą się w jego centrum.

Za jeziorkiem, w samym narożniku znajduje się duży stacjonarny grill, który razem drewnianą pergolą oplecioną różnorodnymi pnączami tworzy kameralne wnętrze ogrodowe. Posadzkę w tym wnętrzu stanowi mozaika ułożona różnego rodzaju kamieni polnych, kostki granitowej i płyt kamiennych, rolę ścian pełni drewniane ogrodzenie. Prześwituje przez nie słońce, ale dla oczu ciekawskich stanowi zaporę. Jest to idealne miejsce na letni posiłek na świeżym powietrzu lub drzemkę. Przez ogród prowadzą ścieżki o nawierzchniach miękkich i twardych (żwirowych, kamiennych, drewnianych pieńków i mieszanych). Rośliny w tej części ogrodu zostały tak dobrane, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Dużą ich część stanowią zimozie-lone rośliny zarówno iglaste (kosówka, jałowce, iglaki), jak i liściaste (bukszpany, berberysy, bluszcze, mahonie).

Dodatkowym elementem, zmieniającym oblicze ogrodu, jest oświetlenie. Daje ono możliwość uzyskania niemal teatralnych efektów przy eksponowaniu różnych planów i fragmentów. Nie zawsze wszystko kończy się tak szczęśliwie, jak w opisywanym przypadku. Najlepiej zawczasu pomyśleć o domu i ogrodzie jako całości.