Stylowy Dom 5/2000

Prostota i różnorodność

Stylowy Dom 5/2000 -
pobierz PDF

Koncepcja tego ogrodu została podporządkowana leśnemu charakterowi działki, ale także idei funkcjonalności - widać tu równowagę między przemyślanymi elementami architektury ogrodowej, a zastaną oraz wkomponowaną w założenie zielenią. Autorom projektu zależało na urozmaiceniu i dodaniu atrakcyjności' niewielkiej przestrzeni, a jednocześnie osłonięciu i oddzieleniu ogrodu od sąsiednich posesji.

Zazwyczaj projektujemy dom od początku wraz z ogrodem; wówczas mamy możliwość pełnego wykorzystania walorów terenu, a także powiązania architektury budynku z zielenią za oknami - mówi Magdalena Ignaczak ze JM Stu­dio.

- W tym przypadku było inaczej: mieliśmy za zadanie stworzyć otoczenie już istniejącego, dużego domu o wysoko podniesionym parterze, usytuowanego centralnie na niezbyt ciekawej działce o powierzch­ni 1200 m'.

Postanowiliśmy zaprojektować przede wszystkim elementy architektoniczne, których dopełnieniem miała być szata roślinna i założenie wodne.

Powstał więc interesujący układ lekkich drewnianych płaszczyzn, prowadzących od istniejącego już małego tarasu, "przylepionego" dość wysoko do elewacji budynku, w kierunku miejsca rekreacji, stanowiącego punkt ciężkości ogrodu. Miejsce to wybrane zostało nietypowo, bo w samym rogu posesji, zazwyczaj nie wykorzystywanym i rzadko atrakcyjnym wizualnie.

- Taki pomysł ma kilka zalet - wyjaśnia Magdalena Ignaczak. - Przede wszystkim udało nam się uzyskać efekt przytulnej izolacji. Kąt rekreacyjny z jednej strony osłonięty jest drewnianym ogrodzeniem z zachodzących na siebie desek, przez które przenika światło, zaś z drugiej - murem z wbudowanym grillem. Nad głowami biesiadników rozpościera się pergola z pnączami, które w przyszłości będą źródłem łagodnego cienia. Poza tym, system ścieżek, terenowych schodów i tarasów niejako "wymusza" korzystanie z całości ogrodu w drodze do wypoczynkowego zakątka.

Pełnym wdzięku fragmentem założenia jest oczko wodne, z jednej strony otoczone stromym "urwiskiem" z miniaturowymi "skałami", a z przeciwnej miękko przechodzące w żwirowy brzeg.

- Właściciele nie są jedynymi użytkownikami jeziorka - mówi Magdalena Ignaczak.
- Latem budzą ich głośne śpiewy leśnych ptaków, przylatujących o świcie do wodopoju, zaś pies wprost uwielbia wylegiwać się w płytkiej sadzawce.

Twórcy ogrodu nie używają gotowych elementów tzw. małej architektury, banalizujących, ich zdaniem, nawet naj ciekawsze założenia. Zarówno ogrodzenie, jak i pergola oraz pozostałe konstrukcje zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane, tak by jak najlepiej wpisywały się w konkretny krajobraz. Autorzy lubią łączyć rozmaite materiały: np. kostkęgranitową, bale drewniane, różnobarwny żwir; używają drewna impregnowanego naturalnymi bejcami skandynawskimi.

Dużą wagę przywiązują także do odpowiedniego oświetlenia:
nisko umieszczone, ukryte źródła światła po zmroku nadająogrodowi nową estetyczną jakość. Dopełnieniem aranżacji są rośliny w efektownych donicach oraz zielone kompozycje, stanowiące obramowanie domu.