JM Studio Architektoniczne

Dom nad wietrznym jeziorem

Projekt architektoniczny - "Dom nad wietrznym jeziorem" w Tomaszkowie

750 + garaż 150 m2

dom o powierzchni 700 m2 + garaż 150 m2

powierzchnia zabudowy: 650 m2

Budynek w swobodny sposób nawiązuje do budownictwa Warmii. Stąd zastosowanie tradycyjnych materiałów cegły, drewna i dachówki ceramicznej, ale we współczesny sposób. Założeniem projektowym było aby budynek o dość dużej kubaturze stwarzał wrażenie zespołu budynków wielokrotnie rozbudowywanych. Dla tego poszczególne jego części mają różne materiały wykończeniowe: biały tynk z wnękami z „zamurowanymi” otworami okiennymi, korpus główny z patynowanej cegły, skrzydła boczne oraz podcień mają częściowe wykończenie pionowym deskowaniem itd. Budynek gospodarczy – garaż i wiata są zbudowane całkowicie z nowoczesnych gabionów wypełnionych przywiezionymi z okolicznych pól drobnymi otoczakami.
Budynek ma dwa oblicza. Od frontu, spokojniejsze tradycyjne z podcieniami, dużą ilością cegły i drewna, z drewnianymi dębowymi szarymi oknami ze szprosami itd.
Od południa, od strony jeziora otwiera się dużym zadaszonym tarasem i olbrzymimi przeszkleniami. Największe jest stałe okno w salonie o powierzchni ok. 65m 2 w kształcie litery C, bez słupów konstrukcyjnych, z szkłem klejonym w narożnikach, z którego rozpościera się spektakularny widok na jezioro. Aluminiowe ramy okien zostały ukryte w posadzce i ścianach. Dzięki temu nie ma granicy między wnętrzem a zewnętrzem . Wszystkie pozostałe, duże przesuwane okna otwierane są na pilota.
W budynku zostały zastosowane śmiałe rozwiązania konstrukcyjne, Duża część konstrukcji zaprojektowana została ze stali. Dzięki temu była pełna swoboda kształtowania wnętrza. Duża część konstrukcji dachu wykonana jest z klejonego drewna w formie dźwigarów.
Budynek jest w pełni inteligentny, wyposażony we wszystkie nowinki technologiczne, solary, pompę ciepła, rekuperację, klimatyzację, stację ładowania samochodów elektrycznych itp.

Publikacje